Signature

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği; beyin damar hastalıklarının oluş nedenleri, koruyucu önlemler ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgileri arttırmak, bu konuda ülke ve dünya çapındaki gelişmelere katkıda bulunmak, bu alanda çalışan hekim ve diğer elemanlar arasında iletişim, bilgi ve deneyim alış verişi sağlamak, yapılmakta olan araştırma ve çalışmaları teşvik etmek ve desteklemek, ödüllendirmek, yoksul ve yardıma muhtaç beyin damar hastalıklı hastalara maddi ve manevi yardımda bulunmayı misyon edinmiştir.

Daha fazla bilgi için www.bdhd.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


İnme, beyni besleyen damarlarda sağlıklı kan akışının kesilmesi nedeniyle, nörolojik fonksiyon kayıplarıyla sonuçlanan klinik bir durumdur.

İnme; beynin kan akımını sağlayan damarlardan birinin ani tıkanması ya da akımının azalması sonucunda olabileceği gibi, bu damarların yırtılması sonucunda da oluşabilir. Bu süreçte beyne yeterli oksijen ve gerekli besin maddeleri gitmezse beyin hücrelerinde ölüm başlar. Halk arasında inme için felç ya da beyin felci gibi isimler de kullanılır.


İnme, sanıldığından daha yaygın ve tehlikelidir.

İnme tüm dünyada kalp hastalıkları ve kanserden sonra 3. sıradaki en sık karşılaşılan ölüm nedenidir. Dünya İnme Organizasyonu her yıl 17 milyon kişinin inme geçirdiğini, 6 milyon kişinin inme ya da inmeye bağlı komplikasyonlar nedeni ile hayatını kaybettiğini bildirmiştir.

Vücudun tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta hissizlik

Vücudun tek tarafında yüz, kol veya bacakta kuvvet kaybı

Bilinç bulanıklığı

Konuşma bozukluğu, konuşamama


İnme, Türkiye’de kalıcı engel nedenleri arasında birinci sıradadır.

İnme geçiren hastalar, yatağa bağımlı olma, konuşma ve yürüme güçlükleri, bilişsel işlevlerini yerine getirememe riski ile karşı karşıyadır.


İnme belirtileri aniden ortaya çıkar.

Kolda ani gelişen güç kaybı, yüzde kayma ve konuşma bozukluğu en sık karşılaşılan inme belirtileridir. İnmeye işaret edebilecek tüm belirtiler aşağıda listelenmiştir. Bu belirtilerden sadece biri ya da birkaçı aynı anda ortaya çıkabilir.

Peltek konuşma

Anlama ve algılamada güçlük

Yüz felci (yüzün bir tarafa kayması)

Baş dönmesi, yürüme güçlüğü, denge ve koordinasyon kaybı